KKK

1. ROBOTNIIDUKI VALIMINE

MILLE POOLEST ERINEVAD NIIDUROBOT NIIDUKID TUNTUD KAUBAMÄRGIGA TOODETEST?

Suuri erinevusi ei olegi. Tuntud markidel on mõned tippmudelid lisaks, millel on omadusi, et hakkama saada ka (veel) raskemates ja nõudlikemates tingimustes. Niidurobot robotid saavad aga tavatingimustes sama hästi hakkama ja seda oluliselt soodsama hinnaklassi eest, kui tuntud väiksema ja keskklassi mudelid.

Töökindlaid Lawnba niiduroboteid on arendatud ja toodetud aastast 2007. Hetkel on tootmises robotite seitsmes, täiustatud, võimekaim ja kvaliteetseim põlvkond. Lawnba niiduroboteid täiustatakse pidevalt ja seda nii mehhaaniliste komponentide kui tarkvara arenduse suunal. Arendustegevus toimub tootjatehases originaalarendusena, mille olulisemaks aluseks on tehnoloogia areng, töösolevate robotniidukite võimekuse pidev seire ning kasutajate tagasiside.

Lawnba niidurobotid on peamiselt mõeldud Euroopa turule, kuhu saabub 80% kogutoodangust. Euroopas ja mujal maailmas on nad aedu hooldanud juba üle 15 aasta. Täna niidavad Lawnba niidurobotid muru kokku ca 7 000 000 hektaril, mis võrdub ca 1,54 kordse Eesti pindalaga.

Robotid toodatakse ja arendatakse Kagu-Hiinas, mis on kõige arenenum tööstuspiirkond sealses regioonis.

MILLE JÄRGI ON MÕISTLIK VALIDA SOBIV NIIDUROBOTI MUDEL?

Soovitame vaadata esimese hooga, kui suur on teie niidetav muru pind. See ei tohi kindlasti ületada masina soovituslikku pinna vahemikku, sest vastasel juhul hakkab kannatama muru niitmiskvaliteet ning kui suunata masin liiga pikkadeks töötundideks päevas tööle, siis on ka tema eluiga lühem ning kuluosasid võib rohkem vaja minna. Edasi tuleb vaadata, kui keeruline on niidetav ala, kas see on näiteks lihtne ristkülik või hoopis keerulisema kujuga ning kui palju on niidetava ala sees takistusi. Keerulisema purupinna puhul soovitame eelistada 1 astme võrra võimsamat mudelit. Loomulikult võib ka lihtsalt enda soovi korral valida võimsama mudeli, kui pinna suuruse vahemik ette näeks, see ei ole probleemiks.

KUS MA SAAKSIN VARUOSI JA MASINAT HOOLDADA?

Teid teenindab teile volitatud Niidurobot OÜ  hooldustöökoda.

KUI PIKK ON GARANTII?

Garantii 2 aastat.

KUI PIKK ON AKU TÖÖIGA?

See sõltub suuresti niidetavast pindalast ja sellest mis koormusega niiduk töötab. Kui robotniiduk töötab aastas 6-7 kuud enda võimekusele vastaval või väiksemal pindalal, siis kestab aku enamasti 3-5 hooaega. Aku säästmiseks saate seada taimeri vastavalt teie murupinna suurusele. Kuival ja kehvema murukasvuga aastaajal saate lihtsalt vähendada töötamise aega kaotamata töö tulemuses.

MILLINE ON SUURIM NIIDUROBOT NIIDUKI TÖÖ PINDALA?

Sõltuvalt aia keerukusest ja niiduki mudelist, saab niidurobot hakkama kuni 3600 m² +/-20% suuruste aedadega. Suuremate pindade korral on võimalik see jagada mitme masina vahel.

KAS VAJAN VEEL KA TAVALIST MURUNIIDUKIT?

Ei, üldjuhul mitte. Me soovitame perfektseks viimistluseks murupinna servad niita murutrimmeriga. Eraldi muruniiduk võib vajalik olla eraldi väiksemate murulappide olemasolul, mis ei ole põhipinnaga ühenduses.

MIDA TEHA, KUI NIIDETAV PINDALA ON SUUREM KUI 3600 m²?

Võite panna kõrvuti tööle kaks või rohkem masinat. Paljudel klientidel on töös mitu masinat. Kui mitu niidetavat ala jäävad teineteise kõrvale, siis jääb nende vahele küll masina laiune niitmata ala, mida tuleb eraldi käsitsi niita.

KAS NIIDUROBOTIT SAAB KASUTADA VÄIKSEMATES AEDADES?

Jah, väiksemasse aeda võib valida väiksema jõudlusega masina või seadistada suurema mudeli niitmisaeg vastavalt oma aiale, kasutades seadetes ajagraafiku funktsiooni.

KAS NIIDUROBOT SOBIB KÕIGILE AIATÜÜPIDELE?

Põhimõtteliselt jah – seda aeda mida saab niita tavalise niidukiga, saab üldjuhul niita ka niidurobot niiduki abil. Kasutusmugavust võib piirata killustatud aed (murupind koosneb paljudest väikestest ühendamata murulappidest). Seadistamisel tuleb tagada, et niidurobot ei niidaks ala, mida te ei soovi niita, näiteks lilled, puud, põõsad, kivid jne. Peamiseks probleemiks võib osutuda see, kui erinevad aia osad on erinevatel kõrgustel.

KAS NIIDUROBOT SOBIB EBATASASE PINNAGA?

Tänu suurtele veoratastele saab niidurobot hakkama kaldega murupindadel. Ainult väikesed sügavad ja järsud augud võivad põhjustada niiduroboti kinnijäämist. Samas on robotniiduk piisavalt väike selleks, et järgida sujuvaid ebatasase pinna kumerusi. Ta ei lõika maha aga “künkaid” nagu seda teevad suuremad tavaniidukid.

KUI PALJU MAKSAVAD NIIDUROBOTI MUDELID?

Olenevalt mudelist jäävad niidurobot mudelid hinnavahemikku 990 € kuni 1740 €.

KUI MINUL ON ALLERGIAID – KAS ROBOTNIIDUKIGA NIITMINE MUUDAB NEED TÕSISEMAKS?

Vastupidi, kui Teil on rohuallergiaid või heinapalavik, võib robotniiduk niiduk olla teie probleemile hoopis suurepäraseks leevenduseks. Kuna te ei pea sel ajal ise kohal olema, kui niidurobot niiduk teie muru niidab, jääb automaatselt ära suurem osa kokkupuudetest murujääkidega. Lisaks hoitakse muru kogu aeg lühikesena, nii et allergeenid väga ei lendugi.

KAS NIIDUROBOT NIIDUKIL ON GPS?

Mõnedel kallimatel tuntud kaubamärgi robotniidukitel on sisseehitatud GPS, mis hõlbustab esmast seadistamist ja aitab robotil keerukama ülesehitusega aedades nutikamalt navigeerida. Lihtsamad niidurobot.ee niidukid suudavad nutika niitmisprogrammi ja piirdekaabli abil aga sama niitmistulemuse tagada. Turva eesmärkidel on võimalik asukohta näitav GPS-süsteem soovi korral ka niidurobot.ee niidukitele lisada.

2. ROBOTNIIDUKI PAIGALDAMINE

KUIDAS NIIDUROBOTIT TÖÖVALMIS SEADA?

Meie pakutavate robotniidukite paigaldus koosneb piirdekaabli ja laadimisjaama paigaldusest ning masina seadistamisest, erisoovide korral.

KAS KAABEL TULEB MAA SISSE KAEVATA?

Ei, aga on soovitatav. Kaabli võib paigaldada maapinnale, kasutades selleks kinnitusvaiasid – mõne nädalaga katab kaabli kasvav muru. Hea soovitus on näiteks muru niiduala servadel võimalikult madalaks lõigata, et paigutada kaabel maapinnale võimalikult lähemale. Kui aga soovite kaabli kohe alguses maasse kaevata, on soovitatavaks sügavuseks 3-5 cm.

KAS KAABLI SAAB PANNA KA KIVISILLUTISE ALLA?

Jah. Praktika on näidanud, et kaabli võib paigaldada unikivi või kõnniteeplaatide alla. Paigaldussügavus peaks olema kivi paksus aga mitte üle 5 cm.

MIS ASI ON PIIRDEKAABEL (PERIMEETRIKAABEL)?

Piirdekaabliga ümbritsetakse ala kus robotniiduk niidab. Piirdekaabel ühendatakse robotniiduki laadimisjaamaga. Samuti saab piirdekaabliga eraldada tööala seest piirkonnad, mis jäävad niitmisest välja.

KAS NIIDUROBOT PUHUL ON VAJALIK KA JUHTKAABEL, LAADIMISJAAMA LEIDMISEL?

Ei niidurobot mudelid ei vaja juhtkaablit, sest naasevad laadimisjaama vaid piirdekaablit kasutades.

KAS ROBOTNIIDUK PÄÄSEB LÄBI KITSASTEST KÄIKUDEST?

Jah, sõltuvalt mudelist saab niidurobot hakkama ka 1,5m laiuste käikudega.

MUL ON ILUS LILLEPEENAR JA PUUD, MIDA MA ROBOTNIIDUKI EEST TAHAN KAITSTA. KAS SEE ON VÕIMALIK?

Eeldusel, et kaabel on teie lillepeenra, puu, põõsa või muu eseme ümber õigesti paigaldatud, ei saa niidurobot seda kahjustada või sellesse alasse siseneda. Kui piirdekaablit ei saa iga takistuse ümber kasutada, siis tugevamaid puid ei suuda ka robotniiduk vigastada. Vajadusel saab kasutada ka mehaanilist kaitset puu või põõsa ümber.

KUIDAS MÄÄRATA VAJALIK PIIRDEKAABLI KOGUS?

Selleks tuleb ära mõõta niidetava ala välisperimeeter kõigi oma pööretega ning liita vajadusel juurde niitmisalast välja jäävad saarte jaoks vajalik kogus, arvestusega kui palju läheb tarvis kaablit saare juurde jõudmiseks, sellele ringi peale tegemiseks ja sealt kaabli tagasitoomiseks. Loomulikult on mõistlik arvestada juurde mõningane varu. Soovitame paigaldatava kaabli koguseks üldjuhul mitte valida üle 600 m.

KUI PALJU MAKSAB ROBOTNIIDUKI KOMPLEKTI PAIGALDUS, KUI SEE TELLIDA MÜÜJALT?

Paigalduse hind sõltub paigaldatava kaabli mahust ja selle keerukusest ning paigalduskoha asukohast. Üldjuhul jääb selle teenuse maksumus 300-500 € piiresse.

3. ROBOTNIIDUKI KASUTAMINE

MILLINE ON TERADE TÖÖIGA?

Terade tööiga sõltub pinnase ja rohu tüübist, niiduala suurusest ja sellest kas on muru on tolmune või määrdunud. Keskmine kasutaja võiks parima niidutulemuse saavutamiseks vahetada robotil terasid u. 3 korda hooaja jooksul. Kerged süsinikterasest lõiketerad saab robotiomanik vahetatud mõne minutiga ning selleks on vaja vaid tavalist ristpeakruvikeerajat.

MILLIST LÕIKEKÕRGUST MURUL KASUTADA?

Niidurobot mudelitel saab valida muru lõikekõrguseks ehk terade kõrguseks maapinnalt 2,5-5,5 cm. Arvestades aga muru tervist ja niiduki maksimaalset ekspluatatsiooni, on soovitav kasutada kõige kõrgemat 5,5 cm lõikekõrgust. Sellise pikkusega muru näeb pideval niitmisel hea välja ja on vastupidavam ka vahepealsete põuaperioodide ajal. Kõrgem lõiketerade asend aitab pikendada ka nende eluiga, kokkupõrkel murul asuvate  võimalike võõrkehadega.

KAS NIIDUROBOT ROBOTNIIDUKEID ON LIHTNE KASUTADA?

Jah, see on väga lihtne. Võrreldes tavaliste niidukitega on robotniiduk väga kerge, ainult 12 kuni 18 kg. Juhtpaneeli ja äppi (nutirakendust) on lihtne mõista ja kasutada – pärast niiduroboti seadistamist saab ta edaspidi ise hakkama.

KUIDAS TULEB ROBOTNIIDUK TOIME VÄGA PIKA ROHUGA?

Kui rohi on väga kõrge ja tihe, peaksite lõikekõrgust tõstma ning seda siis järk-järgult soovitud tasemele langetama. Äärmuslikel juhtudel, kus rohi on väga üle kasvanud on mõistlik enne, kui robotniiduk tööle seada, niita murupind mõne muu niidukiga robotniiduk töö hõlbustamiseks piisavalt madalaks.

MINU MURUPINNAL ON PALJU SAMMALT – KUIDAS SEE MÕJUB ROBOTNIIDUKI TÖÖLE?

Tegelikult hoopis robotniiduk mõjutab sammalt. Pidev niitmine mõjub muru kasvule väga hästi ning selle tulemusena sammal järk-järgult kaob teie murult. Väga samblarohketes aianurkades hoiab niidurobot ka sambla kasvu kontrolli all ehk niidab ka seda pidavalt madalamaks, nii et sambla peale kinnijäämisest ei saa seetõttu juttugi olla.

KAS ROBOTNIIDUK NIIDAB MURU KA VIHMASE ILMAGA?

Jah, robotniiduk niidab muru mistahes ilmastikutingimustes ja saab hakkama ka vihmas. Siiski soovitame niiduki äärmuslike ilmastikutingimuste korral, nt tugev paduvihm ja torm, otsese liigvee eest varjule panna. Samuti kogub niiduk märga muru niites põhja alla murujääke, mis võivad hakata kuhjuma. Selle vältimiseks saab sisse lülitada vihmasensori, et niiduk lõpetaks vihma korral niitmise ja naaseks laadimisjaama, kuni vihma lõppemiseni.

KAS ROBOTNIIDUK NIIDAB VÄGA KUUMADES TINGIMUSTES?

Kõik Niidurobot OÜ poolt pakutavad robotniidukid kasutavad Li-Ion akusid, mis töötavad ühtmoodi hästi sõltumata temperatuurist. Samas kui tegemist on ekstreemsete kuumalainetega, mille ajal ei taha ka muru kasvada, siis on soovitav ka robotniiduk selleks perioodiks panna puhkama. See säästab muru põua ajal ning samuti väldib roboti ülekuumenemist.

MIS KASU ON MURU NIITMISEST EBAKORRAPÄRASE MUSTRI JÄRGI?

Niitmisel juhusliku mustri järgi saate kogu aias ühtlase vaibataolise muruväljaku. See on kõige kindlam viis, mis ei jäta niitmata muru ja katab ühtlaselt kogu murupinna.

Tulemus on sama ka GPS-ga varustatud robotniidukitega.

KAS NIIDUROBOT TEKITAB MÜRA?

Ei, üldse mitte. niidurobot müratase on väga madal, Maksimaalselt 60 dB. Seda ei saa kindlasti võrrelda keskmiste tavalisete muruniidukite müraga, mis jääb vahemikku 95 kuni 100 dB. Niidurobot niiduki võib rahumeeli aeda töötama jätta, ilma et see teid või teie naabreid häiriks. Kuulete ainult vaikset elektrimootori surinat.

MILLINE ON NIIDUROBOT NIIDUKI MÕJU KESKKONNALE?

Robotniiduk töötab akutoitel, seega ei tekita niiduk mitte mingeid heitgaase ning selle energiatarve on väga madal. Jooksvad kulud elektrile on sõltuvalt mudelist ja niiduala suurusest umbes 2,5€/kuus.

KAS LAPSED SAAVAD MURUL MÄNGIDA KUI ROBOTNIIDUK TÖÖTAB?

Kuigi robotniiduki tarbitav võimsus on väga väike, on olemas oht lõigata sõrmi või varbaid kui nad satuvad kontakti lõiketeraga niiduki all. Tänu sisseehitatud ohutusfunktsioonile katkestab tera automaatselt töö, kui niiduk üles tõstetakse või kummuli pööratakse. Kaugus väliskorpuse ja lõiketera otsa vahel on samuti eriti suur, et vältida käte või jalgade juhuslikku kokkupuudet teradega. Sellele vaatamata soovitame lülitada robotniiduk välja kui väikesed lapsed mängivad murul.

KAS NIIDUROBOT MUDELITEL ON VARGUSVASTANE SIGNALISATSIOON?

Jah. Niidurobot niidukitel on mitu aktiveeritavat vargusvastast kaitsesüsteemi. Kõige olulisem on et robotniidukit ei saa kasutada ilma isikliku PIN-koodita (kui see on aktiveeritud). Lisaks laseb seadistuslukk laseb niidukil töötada vaid teie loodud niitmissüsteemis. Soovi korral on lisavarustusena võimalik lisada asukohta jälitav GPS-süsteem,.

KAS ROBOTNIIDUKON POTENTSIAALSELT OHTLIK KOERTELE JA KASSIDELE?

Ei. Meie kogemus näitab, et enamasti väldivad lemmikloomad robotniidukit ja hoiavad sellest mõistlikku kaugusesse. Sellest hoolimata on robotniiduk varustatud põrkeanduritega, mis annavad niidukile käskluse tagurdada ja valida teine suund, kui niiduk peaks millelegi  (nt. lemmikloomale) otsa sõitma. Kui niiduk lemmikloomale siiski otsa sõidab, on kontakt väga õrn ega põhjusta tõenäoliselt vigastusi. Enamasti piirdub asi kerge ehmatusega ja lemmik on edaspidi hoolsam jälgima niidumasinat ja selle liikumisi.

KAS NIIDUROBOT SUUDAB TUVASTADA ESEMEID NAGU MURULE JÄETUD RIIDED VÕI MÄNGUASJAD?

Ei. Hoolitsemine selle eest, et murul ei oleks kõrvalisi esemeid, kuulub omaniku kohustuste hulka. Kõik esemed, mis on nii väiksed, et robotniiduk neist üle sõidab, võivad saada vigastada, samuti võivad saada viga ka masina terad. Enne niiduroboti kasutamist hoolitsege selle eest, et teie murule pole jäetud väikseid esemeid.

AGA MAAPINNAL LEBAVAD KÄBID, OKSAD JA PUUVILJAD?

Terade tööea pikendamiseks tuleks sedasorti esemed regulaarselt ära korjata või kokku riisuda. Nad ei vigasta niidukit, kuid terad kuluvad rutem. Tugevamad esemed, nt. puuoksad võivad ka vigastada või painutada terasid, millest tulenevalt võib niidutulemus halveneda.

KAS PEAN MASINAT TALVEL SISERUUMIDES HOIDMA?

Enne kui oma robotniiduki talveks hoiule panete, tuleks see puhastada ja kuivatada ning seejärel hoida seda kuivades ja soojades tingimustes. Soovitame laadimisjaama hoida talvel niidukiga samades tingimustes. Paigaldatud kaabeldus jääb oma kohale uut hooaega ootama. Soovikorral võite robotniiduki hoiustamise usaldada Niidurobot OÜ kätte. Teenus sisaldab ka masina hooldust, teste ning tarkvara värskendamist. Tutvuge niidurobot robotniiduki hoolduspakettidega siin.

KUIDAS ROBOTNIIDUKIT SEDASI HOOLDADA, ET SEE PARIMAS SEISUKORRAS OLEKS?

Terade õigeaegne vahetamine on kvaliteetse lõiketulemuse ja masina pikaealisuse saavutamiseks väga tähtis. Aeg-ajalt võiksite leida paar minutit, et niiduki rattad, korpus ja laadimisjaam sinna kogunenud rohust ja mustusest puhastada.

KAS MA SAAN ERGOBOT ÄPI KONTOGA SIDUDA MITU NIIDUKIT?

Jah. Ergobot äpp võimaldab ühe kontoga siduda mitmeid niidukeid.

MIS JUHTUB, KUI MA UNUSTAN PIN-KOODI?

Pöörduge Niidurobot OÜ poole, aitame teil taastada PIN-koodi. PIN koodi saab taastada ainult see inimene, kes ostuhetkel sai niiduki omanikuks registreeritud.

KAS ÜHTE NIIDUKIT SAAB HALLATA MITU INIMEST?

Jah. Ühe niidukiga võib seotud olla mitu telefoni, kuhu on installeeritud Ergobot äpp.

Lisaküsimuste korral palume meiega ühendust võtta